Конспект заняття з
пошуково-дослідницької діяльності
з використанням коректурних таблиць
( старший дошкільний вік)
Програмовий зміст: Продовжувати формувати уявлення дошкільників про різні
групи тварин під час роботи з коректурними таблицями. Учити дітей за істотними
ознаками відрізняти птахів від тварин. Продовжувати ознайомлювати вихованців з різноманітним світом живої
природи, на основі дослідницьких дій встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
Удосконалювати вміння старших дошкільників складати описову розповідь за допомогою опорної схеми. Розширювати
лексичний запас назвами птахів, тварин. Розвивати у дітей допитливість,
уважність, спостережливість, вміння орієнтуватись на площині(в таблиці). Виховувати
дбайливе, поважне ставлення до представників природи, бажання прийти на
допомогу.
Матеріал та обладнання: демонстраційний: іграшка-мікрофон, фланелеграф, загадки; схема складання описової розповіді; роздатковий: пір’їни для кожної дитини,
склянки з водою, миючий засіб, предметні картки із зображенням тварин,
ілюстрації до казок, народні прикмети, коректурні таблиці ( порожні і
заповнені).
Хід заняття
- Сьогодні
до нас в групу прийшов електронний лист.
-
Хочете дізнатись, що в ньому написано?
«Снігова
королева зачаклувала всіх птахів в лісі. Лісовичок, хазяїн лісу просить Вашої
допомоги, щоб роз чаклувати пташок. Адже в лісі без пташиного співу стало дуже
сумно. Шановні діти. Вам допоможуть лісові мешканці.»
-
Щоб дізнатись, які
тварини нам допоможуть, відгадайте загадки. Скласти загадку нам допоможе схема.
Діти по черзі, за зразком описують
тварин, не називаючи їх(кабан, олень, ведмідь, їжак, мишка)
План розповіді:
1.Де живе тварина?
2.Яка вона за розміром?
3.Які частини тіла у неї є і якого вони розміру?
4.Яке хутро?
5.Чим харчується?
- Тож , лісові звірі допоможуть нам знайти пташок, якщо ми виконаємо їх
завдання.
Завдання від кабана. – Чи відрізняються тварини від птахів?
Метелики літають, то вони є птахами?
Дидактична гра «Літає – не літає» ( робота з коректурною таблицею)
Назвати одним словом групу об’єктів і викласти їх у порожні ячейки таблиці:
1)бабка, метелик, мураха, павук – комахи;
2)літак, ракета, повітряна куля, вертоліт - повітряний транспорт;
3) сова, дятел, сорока- дикі птахи;
4) півень, качка, індик, гусак – свійські птахи;
5) павич, папуга, страус, пінгвін – екзотичні тварини.
Фізкультурна хвилинка
Ось синичка прилетіла(легкий біг на
місці, імітація рух крил)
На вишневу гілку сіла( зупинитись,
руки заховати за спину)
Стала в сторони дивитись: ( повороти
головою)
Чим би пташці поживитись? ( повороти
тулуба)
Раптом бачить:кусник сала!( плескання
в долоні)
Дуже радісно їй стало. ( рухи
«пружинка»)
Завдання
від оленя: Розглянути з дітьми картинку «кажан».
-
Хто зображений на
картинці? Літає чи не літає? Це тварина чи пташка?
Покласти на
кожен стіл малюнки із зображенням тварин і птахів, запитати, чим відрізняється одна істота від іншої.
-
Розгляньте малюнки. Чим
вони схожі?
(Діти відповідають,
а вихователь акцентує увагу дітей
на будові тіла пташок.)
Назвіть усі частини тіла пташок.
Запам’ятайте, у птахів головне — не вміння літати, а
наявність пір’я
і дзьоба.
Завдання від ведмедя: розглянути пір’я пташки.
Дослід № 1
У кожної дитини на столі пір’їни
та склянка з водою.
- У вас на столах
лежать пір’їни птахів.
Чим вони відрізняються? Кожне перо має стрижень.
Покажіть його.
— Що станеться, якщо подме вітер?
— Чому? Розгляньте розрізану пір’їну.
Що ви бачите всередині?
-Вірно, вона
порожниста. От чому пір’я дуже легке.
Дослід № 2
- Візьміть перо й
умочіть його у
склянку з водою. Підніміть перо.
- Чи намокло воно?
Ні, бачите, вода з нього скотилася крапельками,
воно не намокає. Отже, пір’я захищає птахів від
води.
Дослід № 3
Намочіть
одне перо птаха у чистій воді, а інше – у воді з додаванням миючого засобу.
Через одну хвилину дістанемо їх і покладемо перо на паперовий
рушник. Після цього стробуємо визначити, яке перо буде краще плавати
Отже, ми бачимо, що плавати будуть обидва пера, але в мильній воді перо пропустить воду, тож не зможе добре захищати тіло птаха від води.
Отже, ми бачимо, що плавати будуть обидва пера, але в мильній воді перо пропустить воду, тож не зможе добре захищати тіло птаха від води.
Причиною
цього стало те, що миючий засіб розчиняє жирову змазку пташиного пір’я. Отже, від
забрудненої мильної води страждають птахи та інші мешканці водойм.
- Діти, як
ви думаєте, що допоможе зберегти птахів, тварин?(бережне ставлення до водойм)
- На вашу
думку,
для чого пташкам великі пір’їни,
а для чого малі?
( Маленькі пір’їнки допомагають пташці тримати
тепло, а великі — літати).
Завдання
від мишки:
-
Як називають
птахів, які відлітають у теплі краї на зиму? А які залишаються з нами на зиму?
Робота з коректурними таблицями: групування птахів на зимуючих і перелітних.
А тепер увага на екран.( розгляд зображення
птаха «сойка»)
-
Пташки, які
залишаються зимувати ще називають «осілими». Одна з таких пташок - це
лісова сойка. Ця пташка цікава тим, що
вона є наслідувачем чужих голосів. Є сойки, що імітують стрекотання сороки,
собачий гавкіт, нявкання й інші звуки. В той час, коли її власний
голос - хрипке коротке каркання. Але
найцікавіша особливість сойки в іншому. Восени зграйки цих птахів роблять
запаси жолудів на зиму, ховаючи їх на землі, під мохом. Взимку, коли лісовим
мешканцям, особливо білкам, важко знайти
їжу, запаси сойок стають їм у пригоді. А ще сойки «розселяють» дуби.
Якщо, не всі жолуді, сховані сойками з’їли взимку, то навесні вони проростуть
молодими дубками на певній відстані від інших дерев.
-
Пропоную Вам
пограти в дидактичну гру «Назви
адресу»:приклад: сойка проживає в четвертому будинку , на ІІ поверсі)
-
Назвіть сусідів
сойки;
-
Назвіть адресу
пташок , які не живуть в лісі;
-
Назвіть адресу
пташки, схожої на павича;
-
Адреса пташки, яка оберігає хату?
-
Уявіть, що в лісі
побудували будинки для птахів. Пропоную їх розселити за назвали будинків:
«Будинок миру», «Будинок хитрості», «Будинок лікаря дерев». Поясніть свій
вибір.
-
Всі діти люблять
слухати казки і багато їх знають. Пропоную вам пригадати казки, в яких
розповідається про пташок. А допоможуть нам ілюстрації до них.( розгляд
ілюстрацій до казок та відгадування дітьми назви) – «Гуси-лебеді», «Кривенька
качечка», «Лисичка і журавель», «Колосок», «Півник і котик», «Ворона і лисиця»,
«Жар-птиця», «Павичева дружина», «Дикі лебеді».
Завдання від бобра: - Чимало птахів — чудові «синоптики», тобто ті, хто передбачає
погоду.
–Пригадайте прикмети пов’язані з
поведінкою птахів і закінчить їх:
Ворони летять зграями і кричать – не негоду, голуби воркують – на погоду.
Горобці купаються - буде дощ.
Журавлі летять низько – зима вже близько.
Ластівки низько літають – на дощ.
Ворони сидять на нижніх гілках дерев – буде вітер.
Зозуля кує на сухому дереві – похолодає.
Півні дружно співають – на відлигу.
Якщо кури не ховаються від дощу – він ітиме довго.
Кури вранці на тин сідають – буде дощ.
Як багато птиць, не буде гусениць.
Не потрібна солов’ю золота клітка, краща йому зелена вітка.
Чути спів пташок.
-
Нарешті, нам
вдалося роз чаклувати всіх пташок, лісовичок вам вдячний за допомогу. Тепер в
лісі буде весело і можна почути чудовий спів пташок.
Вправа на рефлексію. Діти розкладіть у кошики лісовичка свої позначки: - що
сподобалось і було легко робити у кошик з червоною стрічкою, а що було важко -
в кошик з зеленою стрічкою.
========================================
Заняття з використанням пошуково-дослідницької діяльності для дітей старшого дошкільного
віку
Тема:
«Виверження вулкану»
Мета:
- познайомити дітей з природним явищем – вулкан та причинами його виверження;
- формувати уявлення про негативний і позитивний вплив вулкану на навколишнє середовище;
- розвивати допитливість, спостережливість, підтримувати стійкий інтерес до об’єктів природи;
- розвивати пізнавальну активність дітей в процесі
самостійного виконання дослідів за схемою;
- формувати вміння самостійно
робити висновки за підсумками експерименту з опорою на отримані раніше
знання;
- виховувати бережне ставлення до
природи, допомогти дітям побачити
красу й велич природи.
Матеріал:
Ілюстрації з зображенням вулканів, мультимедійна дошка, 10-15
каменів невеликого розміру, макет
вулкану, оцет, сода харчова, фарба (червоного кольору), мильний розчин,
піддони, мірна ложка, серветки, кольорові олівці (для фіксації результату),
спецодяг.
Попередня
робота:
Читання «Легенда про Вулкан», виготовлення
макету вулкана, розгляд ілюстрацій, бесіди про неживу природу, розгадування
загадок.
Хід
заняття:
– Діти, сьогодні ми вирушимо у фантастичну
мандрівку. Поговоримо про таке загадкове явище природи як вулкан, розкриємо
таємниці виверження вулкану.
– А що таке вулкан?
Вулкан – це велика гора з отвором на вершині,
через який викидається на поверхню попіл та лава.
– На яку геометричну фігуру він схожий?
(конус)
– Якими бувають вулкани?
- Діючі – це які вивергають лаву (слайд);
- Потухші – ті, які потухнули,
але можуть почати діяти (слайд);
- Мертві – що не вивергають лаву (слайд);
– Є вулкани, які вибухають так сильно, що
руйнують самі себе і на їх місці залишається велика воронка.
– Пригадайте, як називається отвір на вершині
гори? (кратер)
– Які викиди бувають у вулканів? (лава, дим,
попіл, камені)
– Ще в давні часи, древні римляни вірили в
богів, проте найбільшу небезпеку становив бог Вулкан. Пригадайте легенду про вулкан.
«Жив на світі бог на ім’я Вулкан. Подобалася йому ковальська справа:
стояти біля ковальні, бити важким молотом по залізу, роздувати вогонь в горні.
Побудував він собі кузню у середині високої гори. А горя стояла прямо посеред
моря. Коли Вулкан працював, гора тремтіла від верхівки до землі, а гуркіт і гул
розносилися далеко довкола. З отвору на вершині гори з оглушливим ревом летіли
розжарені каміння, вогонь і попіл. «Вулкан працює», – із страхом говорили люди
і вирушали жити подалі від гори, щоб не спалило вогнем їх житло, не засипало
попелом їх сади і поля. Кажуть з тих пір всі вогнедишні гори стали називатися
вулканами»
Пройшло багато тисячоліть з тих часів, та
дивовижний світ вулканів не зник, а зачаровує своєю красою кожного з нас.
Вулкани надзвичайно красиві , але разом з тим дуже небезпечні. Перед вами
лежать картки-схеми, прочитавши їх скажіть, яку небезпеку несуть вулкани.
(Діти читають схеми)
1. Можуть знищити ціле місто.
2. 3асипають все довкола попелом.
3. Забруднюють повітря.
4. 3нищують рослинний світ.
5. Знищують тваринний світ.
6. Можуть змінити русло річки.
– Щоб вчасно попередити людей про небезпеку, в
горах працюють вчені – вулканологи, (слайд) які за допомогою спеціальних
пристроїв стежать за «життям» вулканів, і можуть визначити час коли «прокинеться» вулкан.
– Як повідомити людей про небезпеку?
(За допомогою радіо, телебачення, преси,
гучномовців).
– Вулкани бувають різні і вивергаються по
різному. Іноді вони ніби вибухають, викидаючи лаву вгору і в сторони. Величезна
гора трясеться від страшного гуркоту, стовп диму і попелу піднімається над нею,
кам’яний дощ обсипає склони гори. Такі вулкани називають грізними. А є вулкани
спокійні, при їх виверженні лава витікає повільно.
Запрошую вас переглянути фільм «Виверження
вулкану»
(Перегляд фільму)
– Сьогодні ми будемо справжніми вулканологами,
і спробуємо «розбудити» вулкан. Прошу одягнути спеціальні костюми.
(Діти одягають костюми.)
– Шлях до вулкану не простий, вам треба пройти
по каменях не наступивши на лаву.
(Діти ідуть до вулкану по камінцях.)
– Перед тим, як почнемо роботу пригадаємо
правила поведінки під час проведення дослідів.
1. Не штовхати один одного.
2. Тримати руки чистими.
3. Нічого не брати до рота.
4. Не торкатись руками обличчя і очей.
5. Нічого не пробувати на смак.
6. Прибирати за собою робоче місце.
Дослід будемо виконувати чітко дотримуючись
схеми.
(Проводиться дослід).
1. Мірною ложкою дитина відміряє 5 ложок харчової
соди і засипає її в кратер вулкану.
2. Потім додаємо до соди фарбу червоного кольору.
3. Додаємо мірну ложку мильного розчину.
4. Вихователь додає оцет.
Діти спостерігають за виверженням вулкану.
Діти фіксують результат досліду.
Підсумок заняття.
===========================================================
Заняття з використанням пошуково-дослідницької діяльності (довготривалої) для дітей старшого дошкільного віку
Тема: «Врятуємо лісову галявину»
Мета:
• Формувати екологічне мислення дітей, уявлення про види природного та штучного сміття, зміни в його стані після закопування.
• Вчити робити висновки зі спостережень (порівняння станів сміття на кожному етапі довготривалого досліду).
• Розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес, довільну пам’ять, вміння помічати наслідки впливу діяльності людей на природу, бажання дотримуватись правил природокористування.
• Виховувати бажання колективно працювати, відповідальність за стан довкілля, любов до природи рідного краю.
Обладнання:
• Природні відходи (сухе листя, плоди каштанів);
• Штучні відходи (пет-пляшки);
• Лопати, відра для складання відходів;
• Таблички із зазначенням виду відходів;
• Індивідуальні щоденники спостереження або картки;
• Набір кольорових олівців.
Попередня робота:
• Спостереження за спалюванням листя;
• Перегляд відеороликів про шкідливість диму «Опале листя: користь чи шкода?» та про шкідливість сміття «Інформаційний відеоролик для дітей про шкідливість сміття»;
• Спостереження за осінніми змінами в природі «Таємниці різнокольорових листочків», «Таємниця листопаду»;
• Читання казки О.Копиленка «Як берізка листя роздарувала», оповідання А.Волкової «Як краса врятувала берізки»;
• Перегляд ілюстрацій «Літо», «Осінь»;
• Колективна праця на городі восени;
Хід заняття:
Вихователь. Сьогодні на адресу нашої групи «Віночок» надійшла телеграма.
Вихователь читає зміст телеграми:
«ТЕЛЕГРАМА
Була я гарна та гожа, а тепер на себе не схожа.
Траву на мені потоптали, сміттям позакидали. Врятуйте мене!
Лісова галявина»
Вихователь. Лісова галявина просить допомоги, тому ми повинні відвідати куточок лісу. Поспішаймо! Адже лісовій галявині вкрай необхідна наша допомога. А для цього нам потрібно обрати правильну дорогу.
Дидактична гра «Обери правильну дорогу»
Завдання: із трьох запропонованих стежин потрібно обрати правильну, обґрунтувавши свою відповідь.
Хід гри: вихователь викладає три декоративні стежини:
– на першій ростуть квіти;
– на другій – мурашник;
– на третій – горить багаття.
Вихователь. Як ви думаєте: яку ж стежину оберемо, щоб нікому не зашкодити?
Відповіді дітей.
Якщо йти першою – можна потоптати квіти, які ростуть на стежині.
Якщо йти другою – наступимо на мурашник.
Посередині третьої стежини горить багаття: його слід загасити і можна вирушати.
Вихователь. Отже, обираємо третю стежину. Ми можемо вирушати. Але сьогодні прогулянка буде незвичайна, цікава, тому що з нами буде працювати відеооператор, який фіксуватиме нашу роботу.
Діти підходять до галявини і бачать сміття (пет-пляшки, сухе листя, плоди каштанів).
Вихователь.
• Діти, як ви вважаєте: чи не ця галявина просила допомоги?
• Як ми можемо їй допомогти?
• А яким сміттям забруднена галявина?
• Яке сміття є природним? Яке штучним? Чому?
Відповіді дітей.
Вихователь. Отже, сміття, яке принесли на галявину люди, називають штучним, а сміття від дерев, кущів, квітів – природним.
• Чи прикрашає сміття галявину?
• Чи завдає воно шкоди людям і природі?
Діти пригадують напередодні переглянутий відеоролик «Інформаційний відеоролик для дітей про шкідливість сміття».
Відповіді дітей.
Вихователь.
• А чи все сміття зберемо в одне відро? Чому?
• Що слід з ним зробити?
Відповіді дітей.
Вихователь. Діти, як ви думаєте, хто приніс сміття на галявину? Хто смітить в природі?
Відповіді дітей.
Вихователь. Діти, сміття можна палити?
Відповіді дітей на основі знань, отриманих під час спостереження за спалюванням сміття та переглянутого відеоролика про шкідливість диму.
Висновки, які зробили діти: Палити не можна, бо може виникнути пожежа, коли подме вітер. А ще дим, який утворюється від спалювання сміття, чорний і має неприємний запах. Це отруює природу і погано впливає на наше здоров’я.
Вихователь. Можливо, закопаємо сміття в ґрунт? Що ж з ним станеться?
Вихователь слухає припущення дітей та схвалює спільну думку: закопати сміття в ґрунт та спостерігати за змінами, які відбудуться через п’ять місяців.
І етап тривалого досліду (жовтень)
Вихователь. Отже, щоб переконатися у правильності ваших припущень, ми закопаємо сміття в ґрунт і будемо спостерігати за змінами.
Запам’ятайте, як виглядає пет-пляшка, який розмір мають каштани та якого кольору листя.
Вихователь з дітьми закопують листя, пет-пляшку, плоди каштана.
Вихователь. Щоб ми не забули, де саме закопали сміття, поставимо таблички з зображенням, а ранньою весною розкопаємо і побачимо, які ж зміни відбулися.
Після закінчення роботи першого етапу довготривалого досліду діти в індивідуальних щоденниках (картках) малюють кольоровими олівцями листя, каштани та пет-пляшку, тетра-пак з молока.
Протягом зими вихователь пропонує дітям поміркувати та намалювати малюнки на тему: «Що ж сталося з сміттям, яке ми закопали в ґрунт?»
ІІ етап тривалого досліду (березень)
Вихователь. От і настала весна. Ми довго її чекали, прийшов час перевірити, чи змінився зовнішній вигляд листя, пет-пляшки та каштанів. А для зйомки знову запрошуємо оператора.
Хоч з настанням весни все навколо змінилося, але ми знаємо, де закопане сміття. Адже восени ми поставили таблички із зображенням. Отже, вирушаймо!
Вихователь з дітьми виходять на вулицю та розкопують ямку з листям.
Вихователь. Що сталося з листям? (листя стало дуже мокрим та змінило колір на темно-коричневий, а деяке вже перегнило).
Вихователь. Листя, яке перегнило, збагатило ґрунт корисними речовинами. В такому ґрунті будуть краще рости рослини. А щоб в цьому переконатися, коли буде тепліше, ми посіємо моркву та буряк тут, де є перегній, та на городі, де перегною немає. А восени порівняємо зібраний врожай.
Вихователь розкопує ямку з пет-пляшкою.
Вихователь. Що сталося з пет-пляшкою? Чому вона не зазнала змін? Відповіді дітей.
Вихователь. Пляшка розкладається в землі дуже багато років і завдає лише шкоди для природи. Тому пет-пляшки ми повинні викидати у спеціальні контейнери. Такий контейнер встановлений і на території нашого дитячого садка, куди ми й викинемо пляшку.
Вихователь розкопує ямку з каштанами.
Вихователь. Що сталося з каштанами? (Каштани збільшилися в розмірі, в окремих з них з’явились білі паростки).
Вихователь. Ми можемо їх висадити в ґрунт і з них виростуть нові дерева. В майбутньому на території садка зазеленіє алея каштанів, яку посадили ми. Це буде згадка про випускників групи «Віночок» 2016 року.
Після закінчення роботи другого етапу довготривалого досліду, діти роблять висновки на основі власних спостережень:
1. Опале листя перегниває, збагачуючи землю корисними речовинами.
2. Каштани збільшилися в розмірі, в окремих з них з’явились паростки. З таких каштанів може вирости нове дерево.
3. Пет-пляшки потрібно викидати в спеціальний контейнер.
4. Сміття, яке створює людина, забруднює навколишнє середовище.
Вихователь пропонує дітям результати своїх спостережень відобразити в малюнках у своїх індивідуальних щоденниках.
Вихователь з дітьми робить висновок щодо збереження довкілля.
Вихователь.
• Діти, чи слід берегти природу? Чому?
• А як саме берегти природу?
• А як же бути зі сміттям?
Відповіді дітей
Вихователь читає вірш В.Соколова «Земля»
Земля
Земля від роду і до роду
У спадщину передається.
Шануймо ж все на ній, що зветься
Так просто й коротко – ПРИРОДА:
І буйні трави, й тихі води,
І кожну квіточку в росі…
Щоб світ у всій своїй красі
Дістався і новому роду.
Вихователь. От ми на основі власних спостережень дізналися багато цікавого та самі собі дали відповіді на безліч запитань. Але, як ви пам’ятаєте, у нас був свій оператор, який фіксував нашу роботу. Він створить відеоролик про збереження природи на основі наших спостережень та висновків. Ми ці матеріали подаруємо нашим наступникам, дітям середньої групи.
=========================================================
Конспект заняття:"Вітер".
Мета: виховувати бажання пізнавати явища природи; залучати дітей до спільної, партнерської діяльності, прагнення до взаємодопомоги, доброзичливих стосунків між однолітками, злагоджено працювати в парах та в мікрогрупах. Сприяти розвитку творчості ,мовлення ,спостережливості. Дати дітям уявлення про вітер, як про явище неживої природи; уточнити знання про те, що вітер – це рух повітря, яке переміщається з різною швидкістю і силою; допомогти зрозуміти які предмети допомагають визначити напрямок та силу вітру; формувати елементи наукового пізнання світу; вміння використовувати свої знання в практичній діяльності.Матеріал: гра «Який буває?»; бейджики на кожну дитину; відео «Вітер», «схеми дій» виконання дослідів; «Схеми предметів»;фломастери; різні предмети; вентилятор; трибуна; конструктори; «Дошка вибору».
Словник: буря, ураган, шквал, шторм, торнадо, вітряки, схема, дослід.
Хід заняття
1. Вступна частина
«День – день – добрий день,Добрий день усім.
Ми бажаємо щастя
І здоров'я всім.
А щоб щастя ось таке,
А здоров’я ось яке»
2.Ігрова ситуація
Прихід ляльки Катрусі.У нашої гості сталася біда:налетів сильний вітер і уніс її улюблену стрічку із віночка.Малята звідки взявся вітер?
Я запрошую вас до лабораторії у всьому і спробуємо допомогти нашій гості.
Тоді одягніть ,будь ласка, халати, щоб усі бачили і знали що ви дослідники. Готові?
3.Перехід у лабораторію.
.-Рада вас вітати знов в нашій дослідній лабораторії.
Що ж таке вітер?
Діти вдягніть маски на оченята.(включаю вентилятор)
- Що ви відчули?
- Звідки в кімнаті взявся вітер?
- Так вітер-це що?(це рух повітря).
-І так сьогодні мова піде про одне з природних явищ – вітер .
Цікаво було б дізнатися який буває вітер. А допоможуть нам схеми – картки (Діти беруть схеми – картки та «читають» речення)
-Дякую. Було дуже цікаво дізнатися який буває вітер
.-А ви знаєте ,що вітри як і люди мають свій характер. Є вітри добрі і злі. То ж запрошую вас до екрана телевізора, в кімнату інформації. Сідайте ,будь ласка, зручно і продовжимо нашу розмову.
Сюжет №1
«Вітер буває слабкий, ледь помітний, у спекотний день приємний і прохолодний, він розвіює насіння рослин, приносить тепло чи холод. Його називають лагідно вітерець».
Сюжет №2
«А буває вітер сильний і навіть дуже сильний. Такий вітер називається буря».
Сюжет №3
«Ще буває вітер шквальний – він раптовий тривалий, страшний, виникає перед грозою. Коротко – шквал»
Сюжет №4
«Є вітер ураганний. Ураган - це вітровій надзвичайної сили»
Сюжет №5
«Буває вітер штормовий. Коротко - шторм. Він може перевертати навіть кораблі»
Сюжет №6
«Є вітер – торнадо. Цей вітер має страшну силу: руйнує будинки, піднімає машини, ламає дерева. Тобто завдає шкоди і природі і людині»
Сюжет №7
«Але добре коли вітер ласкавий, добрий який несе тільки користь».
- Назвіть ,будь ласка, назви вітрів які ви запам’ятали.
4.Фізкультхвилинка
- Вітер хоче з вами погратися .
«Вітер дуже любить грати,
Веселитись танцювати.
Вітер в лісі дерева гойдає,
Вправо вліво їх нагинає,
Хилить до низу,
Підтримки шукає.
Низом сичить: с-с-с-с
До верху злітає.
Там пошумить: ш-ш-ш-ш
І геть улітає»
5.Лабораторія дослідника.
.-Що відпочили? Тоді, далі нас запрошують в дослідницьку лабораторію. Послухайте, які нас чекають запитання.
Голос:
«Запитання 1:за допомогою яких предметів можна визначити напрямок вітру? Стіл №1»
«Запитання 2: Які предмети вітру легко здути? Стіл №2»
«Запитання 3:За допомогою яких предметів, можна визначити силу вітру? Стіл №3»
-Я думаю ми обов’язково зможемо відповісти на ці запитання.
Виконання дослідів за столами.
.-Всі справились з завданням. Запрошую вас в зал засідання.
6.Творча гра «Мікрофон».
- Запрошую до трибуни старшого науковця… (доповідь дитини)
- Дякуємо. Запрошуємо старшого науковця…
- Дякую вам за наукову роботу, за те що змогли відповісти на всі запитання. Дозвольте і мені виступити. Для того щоб дізнатися є на вулиці вітер і який він ,люди придумали вітрячків. Ось такі. У нього є балка ,це – вісь, а оце – лопаті. Їх встановлюють люди на стовпах, на дахах, тобто на висоті. І якщо лопаті крутяться вітер є.
- Шановні науковці, а ви хочете спробувати зробити вітряки. І я впевнена що це у вас вийде. Для цього підготуємо руки
7.Пальчикова гімнастика
«Вітер з нами любить грати
В наші пальчики ховатись.
То погладжує тихенько,
То на піаніно грає,
То за спину їх ховає.
Наші пальчики готові
Грати з вітром знову»
8.Виготовлення вітрячків
А тепер запрошую вас до практичної лабораторії. Працювати ми будемо з різними матеріалами : з пластмасою, з металом, з папером і саме головне в парах. А зараз прошу вас зробити свій вибір(діти працюють біля «дошки вибору»)
- Так вибір ви зробили ,приступайте до роботи.
Практична робота дітей.
- Які ви гарні майстри, які у вас красиві вітрячки. А де ви їх будете використовувати? Як вітрячок може допомогти Катрусі?
9.Підсумок заняття.
- Залиште, поки що, свої вітрячки на столах. І підійдіть до мене ,будь ласка. Наша зустріч підійшла до кінця. Що вам сподобалось? Що було важко? Чого ви боялися?
-Дякую. Т
-Я бажаю вам всім ,щоб вітер приносив лише тільки радість і веселий настрій. Дякую за увагу.
Немає коментарів:
Дописати коментар